2020 Race and Cruiser Programmes

The  Race and cruising in company programmes have been published and can be downloaded here

 

West Mersea Keelboat  Programme 2020
Day Date HW Height Trophy & Series Races Cruises in Company EAORA Races Notes & Other Events Committee Boat Results presented Start Time
April
Sun 12th 16.10 4.90 Spring Series 1 (IRC/WS) irc-USM Easter Sunday Bananaman DSC 10.30
Sun 19th 11.09 4.50 SS2 (IRC/WS) Brandyhole WMYC 10.30
Sat 25th 14.38 4.80 Shakedown Cruise to Bradwell
Sun 26th 15.07 4.80 SS3 (IRC/WS) Shakedown Cruise to Bradwell Algonquin DSC 10.30
May
Fri 1st 18.49 3.80 1st Friday Night Series race DSC
Sat 2nd 7.29 4.10 Pattison Cup
Sun 3rd 9.03 4.30 SS4. irc-LPC, w/s-WIC Ralph Herring Sorcerer DSC 10.30
Fri 8th 13.44 5.40 May Bank holiday
Sun 10th 15.07 5.30 SS5 (IRC/WS) Java WMYC 10.30
Sat 16th 8.06 4.00 Orwell Deben Cruise
Sun 17th 9.21 4.00 SS6 (IRC/WS) Orwell Deben Cruise Life WMYC 10.30
Sat 23rd 13.43 4.90 Orwell Deben Cruise 22/5 North Sea Race
Sun 24th 14.16 4.90 SS7. irc-PVT,w/s-FAC Black Diamond DSC 10.30
Mon 25th 14.50 4.80 Spring Bank Holiday
Sat 30th 6.05 4.50 Commodores Regatta (LH/WS) Cruise Weekend Centenary DSC see SI’s
Sun 31st 7.13 4.30 Cruise Weekend
June
Sat 6th 13.25 5.30 1720 Cork Practice Heybridge Weekend Rally Omar WMYC
Sun 7th 14.09 5.30 1720 Cork Practice Heybridge Weekend Rally Omar WMYC
Sat 13th 18.30 4.10 Ancient Mariners Race (LH) Janes Cup Ancient Mariners Supper. SYH Levington Classics Kehaar WMYC see SI’s
Sun 14th 7.15 4.00  SS8 (IRC/WS) Thames Estuary Race SYH Levington Classics Tamarisk WMYC 10.30
Sat 20th 12.38 4.80 Cruise Weekend Bradwell 19/6 East Coast Race
Sun 21st 13.20 4.80 SS9. irc-CT, w/s-BQT Cruise Weekend Bradwell Crisis WMYC 10.30
Mon 22nd 14.00 4.90 Chatham Cruise
Fri 26th 16.40 4.80 Chatham Cruise
Sun 28th 05.55 4.60 SS10 (IRC/WS). w/s-RT Aubie 2 DSC 10.30
July
Sat 4th 12.22 4.90 Osea Treasure Hunt & BBQ 2/7 East Coast Regatta
Sun 5th 13.12 4.90 RNLI Pennant (LH) Starfall WMYC see SI’s
Sat 11th 4.56 4.50 Summer Cruise
Sun 12th 05.39 4.30 Long Distance Trophy Race(LH) Summer Cruise Parody WMYC 10.30
Sat 18th 11.23 4.50 Summer Cruise Sam Lightfoot Trophy (Mfobs) mfob WMYC see SI’s
Sun 19th 12.14 4.60 Summer Cruise 10.30
Sat 25th 16.29 5.10 Ladies Regatta (LH) Summer Cruise Mary Hill Trophy Ladies Regatta Supper Skybird WMYC see SI’s
Sun 26th 17.12 5.10 Summer Cruise Round the Goodwins 10.30
August
Sat 1st 11.16 4.50 Riis Centerary Trophy Summer Cruise Riis 1 Centenary Riis 1 WMYC see SI’s
Sun 2nd 12.14 4.80 Wallet Cup (LH) Rimfire WMYC see SI’s
Mon 3rd 13.04 4.90 Cadet Week see SI’s
Fri 7th 15.29 5.10 Cadet Week,  Last FNS see SI’s
Sun 16th 10.52 4.30 Mersea Week Blue Horizon see SI’s
Weds 19th 13.28 5.10 RTI WMYC see SI’s
Fri 21st 14.50 5.60 Mersea Week Blue Horizon see SI’s
Sat 22nd 15.29 5.60 Town Regatta Blue Horizon see SI’s
Sat 29th 9.55 4.10 Centenary Regatta (IRC/WS) 1 long race Omar WMYC see SI’s
Sun 30th 11.07 4.50 Centenary Regatta (IRC/WS) 2 short races Centenary Supper Omar WMYC see SI’s
Mon 31st 12.03 4.60 Centenary Regatta (IRC/WS) 2 w/l races August Bank Holiday Omar WMYC see SI’s
September
Sat 5th 15.01 5.10 Town Cup/Houghton cup see SI’s
Sun 6th 15.29 5.10 Autumn Series 1 (IRC/WS) irc-WOC. Orwell, Orford & Alde Cruise Touchpaper DSC 10.30
Fri 11th 6.11 3.80 Orwell, Orford & Alde Cruise Buckley Goblets
Sat 12th 7.24 3.60 Orwell, Orford & Alde Cruise
Sun 13th 8.57 3.60 AS2 (IRC/WS) Dura WMYC 10.30
Sun 20th 15.05 5.80 AS3, irc-EC, w/s-MP Jazz DSC 10.30
Sun 27th 9.35 4.00 AS4 (IRC/WS) Absolute Shauuu WMYC 10.30
October
Sat 3rd 14.03 5.10 Heybridge Weekend Rally
Sun 4th 14.31 5.30 AS5 (IRC/WS) Heybridge Weekend Rally Hannelore DSC 10.30
Sun 11th 06.38 3.60 AS6. irc-OT Humdinger WMYC 10.30
Sat 17th 13.16 5.80 Tollesbury Rally
Sun 18th 13.59 5.90 AS7 (IRC/WS) w/s-IS Tollesbury Rally Fizz DSC 10.30
Sat 24th 06.11 4.00 Autumn Trophy & Finola Cup. AS8 (IRC/WS) Autumn Trophy Supper Raggerty WMYC 10.30
Trophies: IRC White Sail
USM Uncle Stanley’s Mug WIC – Wishbone Cup
LPC Lewis Powell Cup FAC – Frank Ashworth Cup
PVT Peter Vince Trophy BQT – Bradwell Quay Trophy
CT Cirdan Trophy MP – Markham Plate
WOC Woods Cup IS – Ide Salver
EC Ellis Cup RT – Rainbird Trophy
OT Overton Trophy